Diller

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Yemin Töreni Gerçekleştirildi…

    Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında üniversite öğrencilerinin kep atma ve mezuniyet törenleri iptal edilmişti. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı mezun öğrencileri için mezuniyet töreni yerine, sosyal mesafe kuralları kapsamında yemin töreni gerçekleştirdi.

     Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonunda yapılan ve sosyal mesafe kurallarının uygulandığı programa, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Prof. Dr. Halil Hasar, Genel Sekreter Prof. Dr. Ahmet Özer, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalnız, Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Refik Ayten, Öğretim üyeleri ve mezun öğrenciler katıldı.

     Törenin açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi 32. Dönem Birincisi Dr. Belinda Gökalp, Türkiye de ve Dünya da baş gösteren Covid-19 salgını nedeniyle arzu ettikleri mezuniyet törenini gerçekleştiremedikleri için arkadaşlarıyla birlikte buruk olduklarını belirterek, bugüne kadar kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Tıp Fakültesi öğretim üyelerine ve ailelerine teşekkür etti. 

      Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalnız ise, 1983 yılında 106 öğrenci ile eğitim faaliyetlerine başlayan Tıp Fakültesinin bugüne kadar 2639 hekim mezun ederek, ülkenin sağlık ordusuna kattığını, 32. Dönemde de 170 Tıp Doktorunu mezun ettiklerini söyledi.

     Programa katılan Elazığ Valisi Erkaya Yırık da, buradan mezun olan öğrencilerin almış oldukları mücehhez bilgilerle insanlarımıza, milletimize ve vatanımıza hizmetkâr olacaklarını belirterek, “Akademik personelimiz sizlere nasıl iyi doktor olunur bunları mutlak surette bilgisini verdi. Bundan sonraki süreçte nasıl sevilen bir doktor olunur bunun yolunu bulacaksınız. Sağlık hizmeti, emniyet gibi adalet gibi yedi gün yirmi dört saattir. İnsanlarımızın hepsini birinci sınıf insan olarak onurlu bir birey olarak karşılayacak ve yaptınız çalışma ile çevrenizde bir sevgi rüzgârı oluşturacaksınız. Üzerinizde emekleri olan başta sayın Rektörümüzü, hocalarınızı tebrik ediyor, hepinizin geleceğinin müreffeh, başarılı ve sağlıklı bir doktor hayatı yaşamanızı temenni ediyorum” dedi.

    Törende son olarak konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, hekimlik mesleğinin kutsal mesleklerden biri olduğunu ifade ederek, “Sağlıkta ana objemiz insan ve insan sağlığı. Mesleğiniz gereği hayat boyu 24 saat insan sağlığı ile ilgilenerek mücadele edeceksiniz. Gelecek hastayı aileniz gibi görerek, onlara iyi bir sağlık hizmeti vermeniz gerekiyor. Bugün itibariyle Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olarak mesleğe ilk adımınızı atıyorsunuz. Aldığınız eğitimlerle ülkemizin sağlık problemlerine çözümler üreteceksiniz. Buna olan inancım tamdır. Bu vesile ile tüm mezunlarımızı kutluyor, ileriki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

     Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kaygusuz tarafından dönem mezunlarına yemin ettirildi.

      Tören Tıp Fakültesi birincisi, ikincisi ve üçüncüsüne ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.